Izabelińska Noc Muzeów

Izabelińska Noc Muzeów – akcja Fundacji Dotknij Obrazu

„Noc Muzeów” to wydarzenie kulturalne, które co roku przyciąga tłumy miłośników sztuki, historii i nauki. To noc, a właściwie cały łikend, kiedy odwiedzający mogą odkrywać bogactwo kultury w zupełnie nowym świetle.

Izabelińska Noc Muzeów – wyjątkowa akcja społeczna

Izabelińska Noc Muzeów zagościła w naszej gminie drugi raz. Inicjatorem projektu, podobnie jak Izabelińskich Ogrodów Sztuki, jest Jarosław Filipek. Artysta malarz, społecznik i promotor kultury. Działa przez Galerię Sztuki IAXAI oraz Fundację Dotknij Obrazu, i wspólnie z lokalnymi partnerami rozwija ten projekt jako inicjatywę społeczną. Tematem trwającej trzy dni tegorocznej edycji było malarstwo pejzażowe. 

W piątek, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Izabelinie odbyły się warsztaty dla dzieci. Dyskutowaliśmy o inspiracjach malarskich, krajobrazach, sztuce ludowej i pasiakach łowickich. Rozmowa nawiązywała do sztuki inspirowanej krajobrazem Mazowsza i twórczością łowickich księżaków. Dzieci miały możliwość dotknąć pasiastego wełniaka, podziwiać haft koralikowy i zobaczyć łowicki spencerek. A na koniec w unikalnej technice rysunkowej nawiązującej do tkactwa ludowego, zaprojektować własne wzory.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Dla Nas – organizatorem Ryneczku Po Sąsiedzku rozpoczęliśmy tam drugi dzień. Targowisko zamieniło się w małe muzeum. Prowadzący inicjatywę Ryneczek Po Sąsiedzku oraz wystawcy założyli stroje z początków III RP, a mieszkańcy przynieśli eksponaty ze swoich kolekcji. Było kultowe auto, patefon na korbkę, tarka do prania, maszyna do szycia na pedał i wiele, wiele innych. Grała kapela czerniakowska, słychać było handlarki wykrzykujące na całe gardło “Pyzy gorrrrące!!!”. Można było sfotografować się w stroju łowiczanki i podziwiać lnianą bielunkę haftowaną w przepiękne róże. Znalazł się także kącik dla dzieci na mini plener malarski oraz stoliki przykryte kraciastą ceratą, przy której czytano Trybunę Ludu. Wyjątkową atmosferę dopełnia scenografia stworzona z ekspozycji obrazów dostarczonych przez Galerię IAXAI.

Sztuka i kultura w Izabelinie

Sobotnie popołudnie zaprosiło na wystawę “Malarstwo pejzażowe – od realizmu do abstrakcjonizmu” do Galerii IAXAI. Na koniec dnia wyjątkową atrakcją stał się występ Bartosza Łęczyckiego.  Magiczny koncert, podróż dookoła świata przy dźwiękach harmonijki ustnej. Bartek, wielokrotnie uznawany za najlepszego harmonijkarza w Polsce, zauroczył publiczność. 

W niedzielne przedpołudnie, na Polanie Jakubów, odbył się zorganizowany przy współpracy Kampinoskiego Parku Narodowego, Rodzinny Plener Malarski. Imprezy te cieszą się w naszej gminie olbrzymią popularnością. W zeszłym roku uczestniczyło w nich ponad 500 osób. Tematem niedzielnego pleneru był las. Ucząc się techniki malarskich “odcisków” – dzieci rozpoznawały liście drzew rosnących na polanie. Kontakt z naturą zaowocował wspaniałymi pracami i radością bijącą z twarzy dzieci, rodziców i dziadków.

Koncepcja Izabelińskiej Nocy Muzeów opiera się na idei integracji mieszkańców i zaproszenia ich do współorganizowania wydarzenia. Zaangażowanie wielu lokalnych organizacji sprawia, że jest to prawdziwie NASZA, Izabelińska Noc Muzeów.