MASKARADY Weneckie

Cykl Maskarady Weneckie jest zainspirowany karnawałem w Wenecji.

Cykl „Maskarady Weneckie” Jarosława Filipka jest hołdem złożonym karnawałowi w Wenecji, jednemu z najbardziej wyrazistych i magicznych świąt na mapie kultury światowej. Inspirując się bogatą historią i tradycją karnawału weneckiego, artysta przenosi nas w świat mistycznego piękna, tajemniczych postaci i ukrytych emocji.

Tradycja noszenia masek nawiązuje do starożytnych rytuałów i wierzeń. Noszenie maski wiązało się ze zmianą statusu lub ról społecznych. Osoba w masce nie była już sobą – dlatego w Wenecji aresztowania przebierańców było nielegalne. Maskarady, bale maskowe i kawalkady były i są wydarzeniami wyjątkowymi.

Maskarady Weneckie mają podłoże magiczno-rytualne i nawiązuje do form ludowej pobożności. Tradycja maskarad wywodzi się ze średniowiecznych i renesansowych zabaw karnawałowych. Wyraz maska pochodzi od włoskiego słowa machera, a to ze średniowiecznej łaciny, w której masca oznaczało „maskę, zjawę, koszmar”.

Maski ważną rolę odgrywały podczas obrzędów przejścia. Posługiwanie się maską kojarzono ze zmianą statusu czy ról społecznych. Miały służyć ukryciu, ochronie jednostkowej jaźni lub odseparowaniu jednostki od grupy. Dzięki masce dokonywało się wkroczenie ze sfery sacrum w sferę profanum. Człowiek w kostiumie nie objawiał już cech ludzkich. W czasie weneckiego karnawału nie wolno było aresztować osoby w przebraniu – uznawano, że nie jest ona sobą.

Wenecki karnawał to nie tylko okazja do wyrażenia radości i szaleństwa, ale także czas, w którym ludzie mogą ukryć swoją tożsamość za tajemniczymi maskami, w pełni wyrażając swoje pragnienia i marzenia. „Maskarady Weneckie” ożywiają tę atmosferę, przenosząc nas w świat kolorowych balów, tajemniczych spotkań i romantycznych intryg.

Każda maska w cyklu jest jak strona z historii karnawału, ukazująca nam nie tylko zewnętrzną fasadę postaci, ale także ich wewnętrzne emocje i pragnienia. To subtelna gra świateł i cieni, kolorów i kształtów, które oddają niepowtarzalny urok i magię karnawału weneckiego.

Poprzez swój cykl „Maskarady Weneckie”, Jarosław Filipek zaprasza nas do podróży w głąb własnej wyobraźni i doświadczeń, aby odkryć tajemnice ukryte za maskami oraz bogactwo ludzkiej duszy. To nie tylko zbiór masek, ale także opowieść o życiu, miłości, tęsknocie i marzeniach, która porusza nasze serca i umysły.