Noc Muzeów Łomianki – Jarosław Filipek – wystawa i warsztaty 'Dotknąć obrazu’

Projekt Dotknąć obrazu, to wystawy, pokazy, wykłady i warsztaty inicjujące zmiany w myśleniu o relacjach sztuki abstrakcyjnej i natury. Inicjatywa ta odpowiada na potrzeby pojedynczych dzieci, dorosłych jak i ich całych rodzin. Unikalną cechą projektu jest także jego dostosowanie do osób niewidomych. Uczestnictwo w projekcie wspiera:

– Kreowanie rozwoju sensomotorycznego

– Rozwijanie percepcji wielozmysłowej, wzbogacenie wrażeń zmysłowych

– Poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych

– Rozbudzenie wyobraźni

– Budowanie świadomości ciała i przestrzeni

Dotknąć obrazu to projekt sensoryczny dla dzieci i dorosłych, który jest wyprawą uczestników w świat faktur, tekstur oraz gry światła i cienia. Każdy zwiedzający może dotknąć obrazów, doświadczać w ten sposób przeróżnych wrażeń z kontaktu z obiektami, angażując swoje zmysły dotyku i słuchu. To okazja do unikalnego odkrywania sztuki, doświadczenie jej innymi sposobami niż tylko zmysłem wzroku. Obiekty nawiązując do krajobrazu, pokazują że nasze otoczenie wypełnione jest inspirującym światem doznań i doświadczeń zmysłowych. 

Wystawa  Dotknąć obrazu ma na celu w ciekawy i nowatorski sposób zaprezentować sztukę abstrakcyjną, którą można interpretować bardzo indywidualnie. Dlatego wystawa związana jest z warsztatami, które – łącząc obserwację, doświadczanie, kreację – mają na celu uwolnienie od zahamowań a także nauczenie swobody i wolności w interpretowaniu sztuki. Udział w warsztatach stwarza okazję rozwijania wyobraźni przestrzennej, wrażliwość na dotyk i słuch. Połączenie warsztatów z wystawą to także nauka uważności poprzez sensualnie bliski kontakt z obiektami sztuki.