CADENCES – pejzaże monochromatyczne, Jan Astner

Czarno białe pejzaże monochromatyczne

Monochromatyczne pejzaże Jan Astner tworzy w pracowni. Inspiracją do nich są liczne podróże. Artysta każdej zimy przenosi się do Andaluzji i regularnie podróżuje. Na półwyspie iberyjskim  fascynuje go morze i góry. Podczas wypraw do Andaluzji, Kantabrii, na wybrzeże Portugalii wykonuje syntetyczne szkice wybrzeży, skał i nieba. Obserwowanie tak różnorodnej natury było inspiracją i podstawą do stworzenia cyklu CADENCES.

Astner to artysta, którego wyobraźnia oraz dar przetwarzania krajobrazu, pozwalają tworzyć unikalne kompozycje. Malarz, rysownik i niekonwencjonalny podróżnik. Wrażliwy nie tylko na bezosobowe piękno. Tworzy w wielu różnych technikach. Eksperymentuje z technikami malarskimi, tworzy własne narzędzia malarskie, miesza media, stosuje różnorodne materiały w pracach strukturalnych. Siła kompozycji i kontrastów jego monochromatycznych pejzaży, dynamiczny sposób rysowania i wzbogacona faktura, tworzą sztukę nawiązująca do starych technik graficznych.

Pejzaż monochromatyczny

Cykla CADENCES to pejzaże monochromatyczne. Artysta ogranicza swoją paletę do jednego koloru, odcienia lub tonacji. To podejście nie tylko wprowadza wyjątkowe wyzwania dla twórcy, ale również otwiera drzwi do głębszych eksploracji nastroju, atmosfery i emocji w krajobrazie. Pejzaże monochromatyczne stanowią unikalną formę wyrazu artystycznego, w której jednolita kolorystyka staje się kluczowym elementem przekazu. Zastosowanie jednej barwy pozwala na skoncentrowanie uwagi widza na formie, strukturze i kontrastach, co może prowadzić do intensywnego doświadczenia wizualnego.

W monochromatycznych pejzażach ważną rolę odgrywa światło. Artysta musi bacznie kontrolować odcienie, aby uzyskać głębię i trójwymiarowość w obrazie, wykorzystując różnice jasności i kontrastów. Odcienie monochromatyczne pozwalają na subtelne przejścia między światłem a cieniem, co może podkreślać szczegóły i struktury krajobrazu w sposób wyjątkowy.

Sztuka pejzażu w czerni w czerni i bieli

Monochromatyczne pejzaże mogą również być interpretacją abstrakcyjną, pozwalając na swobodne eksperymentowanie z formą i kompozycją. Artysta może używać jednego koloru jako narzędzia, aby zredukować pejzaż do jego podstawowych elementów geometrycznych, tworząc jednocześnie abstrakcyjną i jednocześnie emocjonalnie bogatą wizję otaczającego świata.

Wnętrze artysty i jego wybór czarno białej, monochromatycznej palety stają się kluczowymi elementami w tego rodzaju pejzażu, a rezultatem jest dzieło, które przenosi widza w jednolity, spójny świat zdominowany przez jeden kolor. To intensywne doświadczenie wizualne, gdzie kolor staje się nośnikiem głębokich uczuć i refleksji nad naturą, światłem i przestrzenią.