Warsztaty Dotknij Obrazu – Izabelińskie Spotkania z Książką

Doświadczenie jest proste. Uczestnicy nie widzą wcześniej obrazu. Po zasłonięciu oczu dotykając powierzchni obrazu, odczuwając różnice w fakturze i strukturze powierzchni, próbują 'zobaczyć’ obraz. Następnie rysują to co zapamiętali. Ostatnia część doświadczenia to konfrontacja wykonanego rysunku z widokiem obrazu, którego wcześniej dotykali. Fascynacja, komentarze i dyskusje pokazały ilość odczuć i wrażeń.
Wszyscy uczestnicy zabawy zwracali uwagę na unikalność doświadczenia. Przyznawali także, że nigdy tak długo nie studiowali jednego obrazu! W eksperymencie w sumie uczestniczyło około stu osób, najmłodszy miał 6 lat, najstarszy 82 lata.
Koncentrując się na naszych zmysłach, możemy odczuwać więcej, pełniej, bogaciej. Wiele osób zwracało uwagę na dźwięk podczas dotykania. Przesuwając dłonią po obiekcie słyszało odgłosy drapania i szelesty. Tą multi zmysłowość pejzażu porównywali do kontaktu z krajobrazem. Szum drzew, dotyk powierzchni na której się stoi, powiew ciepłego powietrza na twarzy lub wilgoć deszczu. Prezentacja podczas Izabelińskich Spotkań z Książką to element promocji projektu realizowanego przez FUNDACJĘ DOTKNIJ OBRAZU.